נעמי גולדברג

יוצרת מלמדת ומטפלת בשיטת Iro Shiatsu

מוֹבִילָה נְתִיבִים אֵל עֹמֶק הַשֶּׁקֶט

יסוד מים – כליות ושלפוחית שתן

(מתוך הספר "זן-שיאצו – מגע במרחב")

מים מייצגים עומק, שקט – "מים שקטים חודרים עמוק". מים מייצגים הקשבה ורגישות גבוהה. 70% מכדור הארץ מורכב ממים וגם 70% מגופנו. המים שעל פני כדור הארץ תומכים באדמה ובכל מה שצומח וחי עליה. המים הם גם התמיכה התמידית בגוף שלנו. מים נחוצים בכל תהליכי החיים והם למעשה החומר המופלא ביותר בטבע – H2O. הם ממיסים בתוכם כל מינרל, חלבון וכו', ובכך מאפשרים לתהליכי החיים להתרחש ולזרימה להתקיים, בנחלים שבכדור הארץ, ובעורקים ובוורידים של גופנו. מים הם הזרע, שבתוכו גלום הפוטנציאל לכל מה שיכול להתהוות מזרע זה. בתוך הזרע גלום גם הדחף לצמוח ולהתפתח – כוח הרצון.
 
בתוך הגוף – כדור הארץ הפרטי שלנו – יסוד המים משתקף בכליות ובשלפוחית השתן, שכמובן אחראיות על משק המים והמלחים בגוף. המים בתוכנו הם הבסיס לאיזון הגוף כולו, לזרימתו ולהיותו בחיים. הכליות מסננות 180 ליטר דם ביום, כלומר , 30 פעם ביום עובר הדם סינון וטיהור של מלחים ופסולת. מכיוון שבהשקפת העולם הסינית אנו רואים הכל בקטן ובגדול, הרי שתהליכי הניקוי הפיזיים שמבצעות הכליות מקבילים לתהליכי טיהור רגשיים ונפשיים שמתקיימים בכל רגע.
 
מים קשורים לתהליכים פנימיים. למה שנחלם לפני שהוא מגיע לידי ביצוע. המים  אחראים על שיווי המשקל ועל האיזון של הגוף, ומתוך כך, גם לאוזניים ואיבר שיווי המשקל. מענין שבהתפתחות העוברית הכליות והאוזנים מתפתחות באותו זמן, וראו גם את צורתן החיצונית הדומה.
יסוד המים אחראי גם על העצמות. העצמות הן הבסיס שלנו ליציבות, התמיכה הפנימית ביותר שלנו. בלי עצמות היינו דומים יותר לאמבה או מדוזה. בתוך העצמות נוצר מח העצם המכיל את כדוריות הדם האדומות והלבנות – כלומר, כל מה ששיך למערכת החיסונית. והמערכת החיסונית שלנו מושפעת מאד מהמצב הרגשי.
 
הרגש שקיים בתוך יסוד המים הוא הפחד, דחף ההישרדות. ופחד יכול לשתק ויכול להפוך לתנועה, לדחף. התגובה למתח היא שחרור הורמונים של אדרנלין ונוראדרנלין הנמצאים ביותרת הכליה, שגם היא משויכת אל המים. גם המוח, שהוא למעשה מח העצם הכי גדול בגוף, משוייך אל יסוד המים, ואיתו כמובן גם מערכת העצבים, השיניים ושיער הראש.
 
המים מכילים גם את ה JING. JING הוא מופע נוסף של KI, והוא בעצם תמצית החים איתה באנו לעולם. הוא המהות של הכל, החומר התורשתי שמכיל אותנו, שקובע מי אנו, מה הייחודי שבכל אחד. ה JING תומך, דרך התמצית שלו, את המים. הוא הכי קרוב בגופנו אל האחדות. הוא הניצוץ שבנו.
ה JING והכליות מלווים את תהליכי הגדילה וההתפתחות. הם אחראים על האנרגיה המינית, על איכות וכמות הזרע ועל היכולת להיכנס להריון ולשאת אותו במשך תשעה חודשים
 
לסיכום המים מלווים את כל תהליכי החיים  – הריון, לידה,גדילה, זיקנה ומוות. כשיסוד המים בגןף מאוזן – אנו באיזון.
 
 

מרידיאן הכליות(yin)

הכליות הינן המפתח לאיזון ולשיווי משקל בחיינו. גופנו בנוי משבעים אחוז מים ושלושים אחוז חומר מוצק. זהו גם היחס בין  כמות המים והאדמה  על פני כדור הארץ. כל תהליכי החיים זקוקים למים. ליכולת ההמסה וההכלה שלהם. 

מהיבט רגשי ונפשי מכילות הכליות את הרצון והפחד. רצון מוביל ליצירה.  פחד הינו מעצור. או/ו  דחף לתנועה.

הכליות מסננות את נפח הדם ,ששה ליטר,כ-30 פעם ביממה. כלומר 180 ליטר- עשר פעמים ח"י- של דם עוברים מדי יום דרך הכליות. זוהי תזכורת יומיומית לרצון ולבחירה לחיות.

 

מרידיאן שלפוחית השתן (yang)

במילה אחת – ביצוע. מימוש החלום לכדי מציאות

ליסודות הנוספים

יסוד מים
כליות ושלפוחית שתן
למאמר המלא >>

יסוד העץ
כבד וכיס מרה
למאמר המלא >>

יסוד אש
לב ומעי דק / מגן לב ומחמם משולש
למאמר המלא >>

יסוד האדמה
טחול/לבלב  וקיבה
למאמר המלא >>

יסוד המתכת
ריאות ומעי גס
למאמר המלא >>